matka z córka w samochodzie

Podczas jazdy samochodem jesteśmy narażeni na szereg różnorodnych dźwięków, które nakładają się na siebie, tworząc niezbyt przyjemny hałas obniżający komfort jazdy. Jeśli często i dużo podróżujesz, a wszechobecne odgłosy zaczynają ci przeszkadzać, możesz zdecydować się na wyciszenie auta.

Jak można skutecznie wyciszyć samochód?

Usługi z zakresu wyciszenia samochodu mogą mieć różny zakres. Najważniejsze jest zlokalizowanie źródła hałasu, będącego przyczyną dyskomfortu podczas jazdy. Od tego zależy odpowiedni rodzaj wygłuszenia. Dopiero po fachowo przeprowadzonej diagnozie można stwierdzić, czy wystarczy wyciszyć np. komorę silnika, czy może działania muszą objąć cały pojazd.

Kierowcy i pasażerowie tak naprawdę narażeni są na szereg różnorodnych odgłosów. Przy wolnym poruszaniu się po mieście największym źródłem hałasu jest silnik. Przy większych prędkościach najbardziej hałasują opony (szczególnie te wielosezonowe). Jeśli osiągasz prędkość powyżej 120 km/h nieprzyjemne odgłosy powodowane są przez pęd powietrza.

Nadmierny hałas, który przedostaje się do wnętrza samochodu, może być spowodowany też uszkodzeniem uszczelek w drzwiach. To właśnie z tego powodu możesz słyszeć wszelkie odgłosy z zewnątrz.

Pamiętaj przy tym, że ruchliwa ulica generuje hałasy o natężeniu nawet do 95 dB. Tymczasem bezpieczna dla człowieka wartość to 85 dB.

Kiedy warto zdecydować się na wyciszenie samochodu?

Każdy kierowca, borykający się z problemem nieprzyjemnych hałasów, które obniżają komfort jazdy, może zdecydować się na wyciszenie samochodu. Jest to najlepszy sposób, aby zredukować odgłosy spowodowane nadmiernym szumem opon, szczególnie podczas jazdy po nawierzchniach słabej jakości. Na usługi z tego zakresu decydują się też właściciele pojazdów wyposażonych w silniki z napędem diesla, a także aut sportowych.

Wyciszenie pozwala też ograniczyć szereg innych uporczywych dźwięków, na które jesteśmy narażeni podczas każdej podróży, w tym zarówno wydobywających się z naszego auta, jak i różnego rodzaju pojazdów mijanych podczas trasy.