Historia przyciemniania szyb w samochodach

Wydawać by się mogło, że przyciemniane szyby to stosunkowo nowy wynalazek.
Ich dzisiejszy, nowoczesny kształt jest jednak wynikiem wielu lat rozwoju. Jego początki datuje się już na 3000 lat przed naszą erą. Dziś znalazły szerokie zastosowanie przede wszystkim w samochodach.

3000 rok przed naszą erą – 1300 rok naszej ery

Najwcześniejsze okazy kolorowanego szkła pochodzą ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii.  Używano go do tworzenia koralików i ozdobnych waz. Około 100 roku naszej ery, starożytni Rzymianie zaczęli używać czystego szkła jako szyb okiennych. W średniowieczu szkło kolorowano przez dodawanie tlenków metali, mających właściwości zmiany barwy. Różnobarwne szyby używano głównie w pałacach i kościelnych witrażach.

Lata 1940 – 1960

Początki przyciemniania szyb w samochodach datuje się na lata 40. dwudziestego wieku. Chociaż automobil wynaleziono około 20 lat wcześniej, to globalny popyt na nie pojawił się dopiero w czasie powojennym. Zwykłe, przejrzyste szyby sprawiały kierowcom dużo problemów- szybko się nagrzewały, przez co w ciepłe dni temperatura w pojeździe nie sprzyjała prowadzeniu. Sami kierowcy mieli ograniczoną widoczność ze względu na oślepiające promienie słoneczne. Wkrótce fabryczne przyciemnianie szyb samochodowych stało się standardem.

Lata 1960 – 1966

Na początku lat 60. zaczęły pojawiać się małe warsztaty przyciemniania szyb. Specjalny spray był wtedy najczęściej stosowaną technologią. Okazało się jednak, że stwarzał więcej problemów niż korzyści. Cień rzucany przez szkło był nierówny i zbyt ciemny. W nadziei na poprawę, w latach 60. wynaleziono powłoki przyklejane na szyby.  Nie zmieniło się jednak wiele. Pod wpływem słońca stawały się fioletowe, tworzyły się na nich bąble i zbierały promienie światła, zamiast je odbijać.

Lata 1966 –1969

W roku 1966 firma 3M stworzyła nową generację powłok przyciemniających. Blokowały one większość szkodliwych słonecznych promieni UV i odbijały ciepło.

Lata 70

W latach 70. w wyniku kryzysu energetycznego nowe, przyciemniane szyby zdobyły popularność w budownictwie. Stały się także powszechnym wyborem wśród nabywców limuzyn w Stanach Zjednoczonych.

Lata 1980 – 1990

Po serii wypadków spowodowanych zbyt ciemnymi szybami (nawet 80% zatrzymania cienia), większość stanów USA wprowadziło regulacje prawne. Powstała kolejna generacja technologii przyciemniania. Hybrydowa powłoka ze specjalnego metalu odbijała promienie słoneczne i ograniczała przenikanie ciepła do ok. 50%.

Lata 1990 – 2010

Szybko okazało się, że hybrydowe powłoki zatrzymywały fale radiowe i GPS. Korzystanie z tych urządzeń w samochodach stało się prawie niemożliwe. Z tego powodu stworzono nową technologię ceramicznego przyciemniania.

Obecnie

Obecnie, w naszym serwisie używamy najnowocześniejszej technologii przyciemniania za pomocą folii. Redukują one nagrzewanie wnętrza samochodu o ponad 60%, co zapewnia komfort jazdy kierowcy i pasażerów w ciepłe dni. Zminimalizowane jest przenikanie promieni słonecznych. Ogromnie wpływa to na bezpieczeństwo jazdy- coś na czym przecież nam wszystkim zależy najbardziej. Przenikanie szkodliwych promieni UV, będących przyczyną chorób skóry, zmniejszone zostało do jedynie 2%.

Co niezwykle ważne, przyciemnianie szyb zgodnie z naszą technologią jest w pełni odwracalne. Polega na naklejeniu na szkło folii, którą właściciel samochodu może zerwać w każdej chwili. W takim przypadku, zaletą jest brak jakichkolwiek śladów. Na żadnym stopniu procesu nie ingerujemy w wewnętrzną strukturę szyby. Nie ma potrzeby wymontowywania nawet śrubki z samochodu!

Jeśli chcesz poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy Twoim samochodem lub dodać mu szyku i elegancji, nasze folie przyciemniające to idealny wybór dla Ciebie!

Zadzwoń do nas i umów się na przyciemnianie szyb w Twoim samochodzie lub poznaj wycenę!

694-321-717

Zadzwoń do nas i umów się na przyciemnianie szyb w Twoim samochodzie lub poznaj wycenę!

Zadzwoń Teraz