przyciemniane szyby

Kiedyś przyciemniane szyby kojarzyły się z limuzynami dla VIP-ów albo mocno stuningowanymi samochodami sportowymi. Dziś jednak coraz częściej widzimy je w zupełnie zwyczajnych autach, ponieważ coraz więcej kierowców dostrzega zalety takiego rozwiązania. Jakie zalety? Przede wszystkim przyciemniane szyby stają na drodze promieni słonecznych, dzięki czemu wnętrze pojazdu wolniej się nagrzewa w gorące dni. Może to mieć szczególne znaczenie dla osób wożących na tylnej kanapie dzieci. Poza tym, przyciemniane szyby dają pasażerom poczucie większej prywatności i przed ciekawskimi spojrzeniami chronią to, co zostawimy w zaparkowanym aucie.

Przyciemnianie szyb samochodowych a polskie prawo

To jednak nie tak, że każdą szybę w aucie możemy sobie przyciemnić w dowolnym stopniu. Przepisy wskazują jasno, że szyby przednie i przednie boczne (czyli te pozostające w polu widzenia kierowcy) muszę mieć przepuszczalność światła nie mniejszą niż 70 procent. A w większości współczesnych samochodów szyby są tak przyciemnione fabrycznie. Zatem samodzielnie przyciemniać możemy tylko szyby tylne i tylne boczne. Tutaj już nie ma ograniczeń.

Jakimi sposobami przyciemnia się szyby w autach?

Pierwsza opcja to metoda piecowa, polegająca na metalizowaniu szkła tlenkami metalu. Jest to bardzo efektywny sposób, posiada jednak dwie wady. Po pierwsze, jest drogi. Po drugie, nieodwracalny. Dlatego większość kierowców, którzy decydują się na przyciemnianie szyb, wybiera opcję drugą – oklejenie folią. To stosunkowo proste rozwiązanie jest całkiem skuteczne, może bowiem zmniejszyć nagrzewanie się wnętrza pojazdu nawet o 60 procent.

Czy można samodzielnie okleić przyciemniającą folią szyby swojego samochodu? Owszem, wymaga to jednak trochę pracy i dużej staranności. Jeżeli więc brak nam stosownego doświadczenia i zdolności manualnych, lepiej zdecydować się na przyciemnianie szyb w profesjonalnym warsztacie. Ponosząc wydatek rzędu kilkuset złotych będziemy mieli pewność, że nasze szyby przyciemnione zostaną efektywnie i estetycznie.