Przyciemnianie szyb za pomocą specjalnych folii to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej kierowców. Trudno się temu dziwić, przyciemnione szyby posiadają przecież szereg zalet, a koszt folii i naklejenia jej w profesjonalnym warsztacie nie jest wysoki. Na dodatek jest to zabieg całkowicie odwracalny, jeżeli w przyszłości z jakiegoś powodu zmienimy zdanie w tej kwestii. Przyjrzyjmy się więc temu, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na przyciemnienie szyb w swoim aucie.

Najpierw najbardziej oczywista rzecz: przyciemnione szyby stają na drodze promieni słonecznych. Jeżeli więc nie chcemy, aby słońce raziło nas i naszych pasażerów, a wnętrze pojazdu nagrzewało się błyskawicznie w gorący dzień – to już wiemy, co można z tym zrobić. Najlepsze folie mogą zredukować nagrzewanie się wnętrza nawet o 60-70 procent. Co więcej, posiadają one filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UV. To wszystko powinny wziąć pod uwagę szczególnie te osoby, które często wożą samochodem dzieci. Ale spowolnienie procesu blaknięcia tapicerki też z pewnością ucieszy niejednego kierowcę.

Przyciemnione szyby w samochodzie – dyskrecja i prywatność

Chodzi tutaj zarówno o komfort pasażerów, jak i o ochronę tego, co zostawiamy w zaparkowanym aucie. Z przyciemnionymi szybami nie musimy już martwić się o to, że leżący na tylnej kanapie plecak albo walizka skusi przechodzącego złodzieja. Jeżeli więc często wozimy samochodem cenne rzeczy i nie zawsze chcemy zabierać je ze sobą, to oklejenie szyb folią również jest rozwiązaniem dla nas. Na dodatek, szyby oklejone dobrą folią stanowią mniejsze zagrożenie w razie wypadku: odłamki szkła rzadziej się odrywają i wpadają do wnętrza pojazdu.

Pamiętajmy tylko o przepisach, które mówią, że szyby przednie i przednie boczne muszę mieć przepuszczalność światła nie mniejszą niż 70 procent. A w większości współczesnych samochodów szyby są tak przyciemniane już w fabryce. Zatem sami przyciemniać możemy jedynie szyby tylne i tylne boczne.